24.2oC 1020 hPa 56 %

Enoturystyka - Odkryj z nami niesamowity świat win

     Wino znane było w Polsce już za pierwszych Piastów, jednak aż do XVII wieku pojawiało się wyłącznie na zamożnych stołach i to przy wyjątkowych okazjach. Dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęły zmieniać się na szerszą skalę obyczaje związane z pijaniem wina i używaniem go w kuchni. Coraz bardziej oddziałujące na nasz kraj wpływy francuskie doprowadziły do zmian w upodobaniach i sposobach codziennego życia – również zachowaniach przy stole. Wino było jednak trunkiem drogim i mniej popularnym niż rodzime miody, wódki i piwo.

 

Smaki kulinarne

Smaki kulinarne

     Mamy tę sposobność żyć w czasach, gdy zaczęły się intensywnie zmieniać nasze wielowiekowe przyzwyczajenia w zakresie smaków kulinarnych, a także picia trunków. Trudno nie zauważyć, a mówią o tym statystyki, że właśnie dokonuje się u nas jakościowa zmiana i wino zaczyna być w znacznym już stopniu akceptowane i pożądane na naszych stołach.

Czasy, a wino

Czasy, a wino

     Można więc mówić o tym, że zmienia się nasza kultura picia trunków i z kultury picia trunków twardych, zaczynamy przechodzić do kultury picia napojów bardziej szlachetnych. Zaczynamy zwracać uwagę na kolor wina, jego smak, nutę zapachową.

 

 

 

 

Kultura picia wina

       W związku z powyższym, istnieje potrzeba szerzenia kultury wina w szerokim tego słowa znaczeniu. Właśnie z niej zrodziła się enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Enoturystyka polega na szerzeniu wiedzy o trunku za pomocą doświadczenia – odwiedzania miejsc, w których zaczyna się jego życie, a więc plantacji winorośli i przestrzeni, w których wino jest produkowane.

      Potrzebna staje się wiedzą o winie i miejscach, w których ta wiedza będzie rozpowszechniana. Istnieją już od wielu lat opiniotwórcze instytucje, które rozpowszechniają kulturę wina w Polsce. Jednakże najlepiej służą temu celowi wina z wielu już powstałych polskich winnic, które cieszą się coraz większym uznaniem. Opinie na ich temat są jeszcze bardzo zróżnicowane, ale coraz częściej wina te oceniane są jako ciekawe, nierzadko dobre, a nawet bardzo dobre. Trafiają one do polskich winotek i restauracji. Niejednokrotnie zdobywają medale na konkursach winiarskich.

      Upowszechniane są także poza granicami Polski. Doświadczenia niemałej już społeczności miłośników wina w Polsce dowodzą, że najlepszym sposobem na przybliżenie kultury wina szerokim rzeszom jego potencjalnych odbiorców są działania polegające na organizowaniu pobytu w miejscach, w których wino powstaje, a więc w samych winnicach. Enoturystyka pozwala poznać trunek od podszewki – zaczynając od owoców, przez pozyskiwanie wina, aż po proces jego dojrzewania. Inną formą zgłębiania tajników wina, bardziej lekką, jest zabawa z winem, możliwa poprzez degustacje, warsztaty, spotkania z sommelierem – właśnie w takim miejscu, jak Hotel Willa Odkrywców. Krzewienie kultury wina poprzez wszelkie możliwe sposoby jest niezwykle cenne, bo przecież wino to nie tylko trunek, ale kultura, sztuka, zabawa! Właśnie dlatego tak istotnym elementem naszej działalności stała się enoturystyka.

 

Dolnośląskie winnice

Dolnośląskie winnice

      Pomysł autorski i niebanalny zrodził się w głowie gospodarzy jeszcze długo przed powstaniem Hotelu Willa Odkrywców. W ceu promowania regionu dolnośląskiego, a także wina produkowanego na tym obszarze powstała "Galeria Winnic Dolnośląskich". Początkowo wybór był skromny... obecnie w Hotelu Willa Odkrywców znajdą Państwo butelki z Winnicy Świdnickiej, Winnicy Wzgórz Trzebnickich, Winnicy Jakubów czy Winnicy Anna. Z wypiekami na twarzy czekamy na kolejnych producentów... Goście odwiedzajacy Hotel mogą spróbować czegoś nowego, niebanalnego, pysznego... Pośród win regionalnych znajdziemy medalowe Rondo oraz Pinot Noir z Winnicy Wzgórz Trzebnickich czy osławionego Hibernala z Winnicy Jakubów. Nieskromnie przyznamy, że to dopiero początek, ponieważ z założenia wybór i selekcja win w Hotelu Willa Odkrywców z założeia ma być niezwykła i niepowtarzalna... tak jak sam Hotel.

Materiały winiarskie

Materiały winiarskie

     Wino otwierać można na wiele sposobów o czym zapewne niejeden z Was drodzy Goście mógł się przekonać... Jednak tym najlepszym i najbardziej efektywnym jest korkociąg! Zastanawialiście się kiedyś ile już lat ma ten przyrząd? Podczas wizyty w Hotelu Willa Odkrywców zwróćcie uwagę na bardzo ciekawą kolekcję korkociągów. Niektóra z nich są naprawdę wiekowe, więc strach pomysleć ile win już otworzyły.... 

      Od lat świetnym kompanem do lampki wina była i jest dobra lektura. Zanurzając się w (w)inny Świat Hotelu Willa Odkrywców warto zajrzeć do Naszej przepastnej biblioteczki, w której znajdziecie dzieła związane wyłączenie z tematyką winiarską. Począwszy od prostych poradników (Wine Folly), przez przyjemnie napisane książki od Panów Marków - Konrada i Bieńczyka - po przepastne encklopedie skupiajace się na poszczególnych rodzajach win, szczepach czy regionach winiarskich. Prasę winiarską dostępną w Polsce też mamy!

Winnice z Dolnego Śląska
hotelsystems.pl