Hotel Willa Odkrywców

Wino polskie

Patrząc na winiarską mapę Polski, bogactwo winnic jest tak duże, że potrzeba naprawdę wielu tygodni aby móc zobaczyć je wszsytkie... a jeszcze więcej czasu, aby móc zasmakować w ich produktach. Jednakże miejscem, które w pewien sposób ułatwia takie podróże jest Hotel Willa Odkrywców w Szklarskiej Porębie, który stara się scalić ​​​​​​​i skonsolidować cały winiarski światek.
 

Hotel Willa Odkrywców stanowi doskonałe miejsce na rozpoczęcie winiarskiej przygody,
jak również może być świetnym jej zwieńczeniem.

 

Winiarski region Dolnego Śląska prezentuje się niezwykle zróżnicowanie i bogato. Znajdziemy tutaj winnice położone dość nisko nad poziomem morza, gdzie klimat jest stosunkowo łagodny jak na nasz kraj, lecz zdarzają się także winnice położone niezwykle malowniczo na ternach podgórskich, jak Winnica Agat z Sokołowca w Górach Kaczawskich.

Winnice swoją nazwę określają swoje położenie - znajdują się
w przepięknym krajobrazowo paśmie Wzgórz Trzebnickich.
Jest to winiarski projekt, który łączy dwie uprawy: Winnicę Jaksonowice i Winnicę Węgrów. Lokalizacja obu winnic to południowo-zachodni stok i lessowe podłoże, które dają doskonałe warunki uprawy. Właściciele z powodzeniem uprawiają tam vitis vinifera, odmiany takie jak chardonnay, riesling czy pinot gris. Aktualne uprawy zajmują powierzchnię 3,5 hektara. Charakter i jakość win budowana jest konsekwentnie.
Są one doskonałym przykładem na to, że przy dobrze dobranej lokalizacji i umiejętnym podejściu, można uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki z upraw winorośli.


Winnica założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza. Od 2013 roku winnicę prowadzi jego syn - Michał Pajdosz.
Uprawa położona jest w środkowej części Wzgórz Dałkowskich (wysokość ok. 200 m n.p.m., południowo-zachodnia ekspozycja), aktualnie liczy ok. 5 ha. Planowane jest powiększenie w przeciągu kilku najbliższych lat. Uprawia się: rondo, regent, dornfelder, traminer, sibera, hibernal, solaris i inne w mniejszych ilościach. Wina z Winnicy Jakubów mają dobry poziom, zdążyły zdobyć uznanie w rozmaitych konkursach oraz oficjalnych degustacjach. Od 2014 roku wina znajdują się w oficjalnej sprzedaży.

Winnica Kindler to stosunkowo młode miejsce na winiarskiej mapie Dolnego Śląska. Winnica jest niewielka, a krzewy winorośli porastają bazaltową glebę w otoczeniu średniowiecznej warowni (Zamek Grodziec) oraz wygasłych wulkanów Pogórza Kaczawskiego. Wina z niej uzyskiwane zapewniają radość, harmonię, piękno oraz zmysłowość, a jednocześnie żar, pasję oraz trud w dążeniu do doskonałości.
Obecnie w Winnicy Kinlder uprawiane są następujące szczepy winorośli: solaris, pinotnoir oraz riesling.

Winiarska przygoda rozpoczęła się w 2014 roku. Na wzgórzu nazywanym "Piętnastym" w Krośnicach, posadzono pierwsze winorośle. Winnicę nazwano "Anna" - na cześć córki, najmłodszej w rodzinie. Jest to małe, rodzinne przedsięwzięcie - z tego też względu gospodarze mogą pielęgnować każdą roślinę, kontrolować jakość rosnących na niej owoców, włożyć serce w produkcję. Starannie wyselekcjonowane grona zbierane są ręcznie, delikatnie układane w skrzynkach, wszystko po to, żeby do winiarni dostarczyć owoce nieuszkodzone, co znacząco wpływa na smak i jakość wina.
Winnica Anna produkuje wina z pięciu szczepów: Cabernet Cortis, Rondo, Regent, Solaris i Johanniter.

Winnica Moderna założona została w 2015 roku na Wzgórzach Trzebnickich, w Krakowianach (20 km na północ od Wrocławia), w regionie o wielowiekowej tradycji uprawy winorośli, charakteryzującym się najdłuższym okresem wegetacyjnym w Polsce. Winnica jest położona na wysokości od 183 do 200 m n.p.m., wystawa południowa, południowo-zachodnia. Podłoże stanowi gleba lessowa. W uprawach znajdują się następujące szczepy białych winogron: johanniter, riesling, chardonnay, muscaris oraz czerwone: rondo i cabernet cortis. Łączny areał nasadzeń wynosi 10258 roślin, na powierzchni 2,4 ha.
Jak podkreśla właściciel winnicy, Nestor Kościański: "nowoczesna konstrukcja i minimalizm to cechy, które łączą inspirujący nas modernizm Wrocławia z architekturą naszego wina".

Winnica powstała w 2004 r.  na powierzchni 40 arów w miejscowości Makowice (Gmina Świdnica). W pierwszych latach działalności  teren obsadzany był różnymi odmianami. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń na kolejnych działkach pojawiły się  nowe odmiany winorośli sprowadzone specjalnie dla tego siedliska. Dziś winnica zajmuje  obszar 3,65 ha, na czterech działkach o zupełnie różnych  właściwościach gleby.   
Nazwa winnicy nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa miasta Świdnicy. Od strony wschodniej nad równiną góruje Masyw Ślęży, od strony południowej Góry Sowie z Wielką Sową na pierwszym planie, od zachodu Góry Wałbrzyskie. Winnica położona na wysokości 255 m n.p.m sprawia wrażenie, jakby górowała nad całą okolicą.

Położona jest w małej miejscowości Miękinia (około 26 km od Wrocławia). Założona w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek, jest jedną z pierwszych i największych winnic w Polsce uprawiających winorośl szlachetną vitis vinifera. Pierwsze winogrona zebrano w 2003 roku, tworząc tym samym debiutancki rocznik składający się z takich win jak: riesling, pinot noir, pinot gris, elbling. W 2006 roku wina Jaworek włączone zostały przez Ministerstwo Rolnictwa na listę Produktów Tradycyjnyc. Od 2015 roku Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska rekomenduje produkty Jaworek na liście 160 twórców najlepszych produktów regionalnych w całej Polsce. Winnica należy także do Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego - Smaki Dolnego Śląska, promującego tradycyjne produkty oraz kulinaria naszego regionu.

Winnica Agat zawdzięcza swoją nazwę licznie występującym w okolicy agatom. Pierwsze nasadzenia rozpoczęto w 2007 roku, stopniowo powiększając winnicę do 1,5 ha. Podobnie jak w wielu innych winnicach w Polsce zasadzono na próbę wiele różnych odmian winorośli oceniając ich przydatność na naszym terenie.
Najlepiej sprawdziły się: z białych - riesling, johanniter, solaris i pinot gris, a z czerwonych - rondo, regent, cabernet cortis. Winnica położona jest na wysokości 320 - 330 m n.p.m., na stoku wulkanu wygasłego przed około 300 milionów lat. Dodatkowo południowo-zachodnia wystawa zapewnia doskonałą ekspozycję. Najstarsze krzewy to rondo i regent. Z tych szczepów uzyskano pierwsze wina doceniane przy degustacjach przez naszych Gości.

Winnica Jaspis znajduje się we wsi Dłużec, w powiecie Lwówek Śląski. Założona została w 2003 roku, właścicielką winnicy jest Bogusława Wolniewicz, jednak główny ciężar jej prowadzenia przypada ojcu - Romanowi Wolniewiczowi. Winnica została założona w 2003 roku. Rozłożone w czasie nasadzenia pozwoliły na stopniowe zagospodarowanie całej powierzchni uprawowej - powierzchnia winnicy to 1,16 ha.
Bardzo dobra lokalizacja i równie dobre warunki glebowo – klimatyczne pozwalają prowadzić uprawę odmian vitis vinifera
i mieszańców złożonych metodami ekologicznymi. W najbliższej przyszłości planowane jest ulepszenie warunków mieszkalno – wypoczynkowych oraz budowa winiarni.

Winnica Alvarium to rodzinne gospodarstwo, położone we wsi Ostaszów w gminie Przemków - w samym sercu Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Zaciszność miejsca, dobre warunki glebowe i nasłonecznienie, a przede wszystkim łagodny klimat regionu dały dobre miejsce do uprawy winorośli. Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 0,35 ha, jednak planowany jest jej dalszy rozwój na okolicznych Wzgórzach Dalkowskich.
Nazwa Winnicy Alvarium (z łac. “pasieka”, “ul”) nawiązuje do wielopokoleniowej tradycji, jaką jest produkcja naturalnego miodu pszczelego. Co ważne, zarówno w produkcji miodu, jak i wina stawiają na te tradycyjne metody i nie stosują sztucznych dodatków. Wyznają zasadę, że tworzą także dla siebie, a pragną jeść i pić tylko to, co najlepsze.

Winnica OTOK położona w malowniczej wsi Pogorzała na wysokości  426 m n.p.m., graniczy z Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Jej nazwa pochodzi od góry na której zboczu jest usytuowana. W roku 2011 na południowej wystawie dwóch kolegów, pasjonatów wina, posadziło wstępie dwa tysiące roślin. Po pięćset z czterech wybranych odmian. Szczepy Auxerrois, Fruhburgunder, Solaris oraz Ehrenfelser zapoczątkowały nową winem płynącą przygodę. Była to pierwsza parcela. Obecnie winnica zyskała kolejne dwie i wciąż ma potencjał. Docelowo obsadzonych będzie około sześciu hektarów. Zapewne duży wpływ na jakość win ma wykonywanie wszystkich prac ręcznie, oraz wieloletnie doświadczenie i ciągłe pogłębianie wiedzy przez właścicieli.

Winnica założona w roku 2015 na południowym wzgórzu Pawłowickiej Góry (249,5 m n.p.m.), w pobliżu Pałacu Pawłowice. Na powierzchni 1,2 ha uprawiane jest 4500 winorośli odmian Solaris, Johanniter, Siegerrebe, Cabernet Cortis, Rondo oraz Regent. Z racji na fakt dobrej aklimatyzacji roślin na ciężkim gliniastym podłożu planowane są dalsze nasadzenia. Winnice prowadzi Szymon Godyla, absolwent Technologii Żywności
i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w trakcie studiów jeden semestr studiował na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Wiedzę praktyczną oraz umiejętności zdobywał w trakcie praktyk w niemieckiej winiarni Vier Jahreszeiten w ramach programu Erasmus+ oraz partnerstwa miast Kluczbork - Bad Dürkheim.

Pomysł założenia winnicy pojawił się w głowie Jarosława Mazurka, w 2016 roku ruszyły pierwsze prace, a nasadzenia objęły od razu 11 hektarów winorośli. Na tym sporym jak na średnią wielkość polskiej winnicy obszarze zasadzono łącznie 11 odmian winorośli – najwięcej rieslinga, johannitera i solarisa, ale znajdziemy tam też souvignier gris, roter rieslinga, seyval blanc, rondo, regenta i cabernet cortis.

Natura, ciekawość, przygoda, pasja oraz pragnienie stworzenia nowego i wyjątkowego wina połączyło pięciu przyjaciół, którzy
na 5 hektarach posadzili 9 odmian winorośli. Każdą starannie dobierali aby stworzyć unikalny dla lokalnej miejscowości smak oraz klimat wina.

Winnicę Jadwiga została założona w roku 2015 na powierzchni
1 ha. Posadzone zostały odmiany tzw. mieszańce: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Johanniter, Muscaris i Solaris. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi, Św. Jadwigi Śląskiej,
a logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej.W 2016 r. miały miejsce pierwsze zbiory, a wino fermentuje w stalowych zbiornikach. Najbliższe plany koncentrują się na wyprodukowaniu dobrej jakości wina, stworzeniu marki
i na rozwoju współpracy z okolicznymi producentami. Jednym
z pomysłów jest budowanie bazy technicznej pod działalność enoturystyczną i wspólna promocja wyrobów lokalnych.

W 2015 r. zasadzili pierwsze winorośle, Riesling, a rok później Solaris. W 2018 roku trzy kolejne: Pinot Noir, Sauvignon Blanc
i Chardonnay. Winnica położona jest w malowniczym zakątku
u podnóża Gór Sowich. Wino tworzą z pasją i zaangażowaniem
z owoców ręcznie zebranych i wyselekcjonowanych.
Klimat i położenie tworzą idealne warunki do rozwoju winorośli. Stawiają na szlachetne odmiany „vitis vinifera”, cechujące się najwyższą jakością win i uznaniem wśród koneserów.W 2018 r. rozpoczęli sprzedaż. Obecnie dostępne są: półwytrawny Riesling oraz półsłodki kupaż Solaris/Riesling. W przyszłości planują rozszerzyć asortyment o kolejne szczepy. Kto wie, być może sprawią, że Winnica Bielawska stanie się w przyszłości drugą Toskanią.

Winnica 55-100 to młoda winnica położona na Wzgórzach Trzebnickich, terenie o wielowiekowej tradycji uprawy winorośli. Obszar ten charakteryzuje się najdłuższym okresem wegetacyjnym w Polsce.

Winnica położona jest 20 km na północ od Wrocławia, w miejscowości Rzepotowice. Łączy nowoczesność z tradycją.

Jest jedyną winnicą w Polsce, która produkuje wina w Kvevri.
Jest to gruziński sposób produkcji wina w ceramicznych amforach. Wina są niepowtarzalne, unikatowe i bardzo aromatyczne. Jest jedyną polską Winnicą, która została wyróżniona podczas Mundus Vini Biofach - największego
i najbardziej prestiżowego konkursu win naturalnych na świecie. Wina są całkowicie naturalne, produkowane na własnych drożdżach (znajdujących się na owocach winnicy),
są niefiltrowane, bez dodatku żadnych środków do klarowania.

Pierwsze szczepy winorośli posadzone zostały w 2003 r.
Obecnie winnica na obszarze 0,5 ha ma nowe nasadzenia winorośli typu przerobowego sprowadzane z Niemiec z profesjonalnych szkółek. Odmiany takie jak Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Monarch, Solaris czy Hibernal doskonale nadają się właśnie na nasze warunki klimatyczne. W Winnicy Katarzyna uprawiana jest również winorośl deserowa, charakteryzująca się owocami o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Obecnie wino
z Winnicy Katarzyna oraz miód pitny o nazwie Miodogroniec posiada certyfikat wina regionalnego nadany przez stowarzyszenie Lider A4, co świadczy o wysokiej jakości trunków.

Julia i Kuba na powierzchni jednego hektara uprawiają winorośl. Rozpoczęli w 2018 r. od nasadzeń pięciu odmian winorośli: chardonnay, johanniter, muscaris, solaris i regent. Położenie winnicy w masywie Ślęży oraz na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego dodaje jej niewątpliwie uroku, a w ocenie gospodarzy ma też pozytywny wpływ na wzrost winorośli z uwagi na stosunkowo małą ilość dni deszczowych oraz silnych, porywistych burz z opadami gradu (jak narazie).

Stworzono pięć etykiet i nazwano je imionami zwierząt lub miejsc bliskich sercu Czarnej Stodoły :)

Winnica L’Opera to projekt, który powstał w 2014 roku. Pomysł narodził się w głowie odważnej i ambitnej dziewczyny – Irminy Szpak oraz jej dwóch włoskich przyjaciół, którzy pracują w branży winiarskiej we Włoszech. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy właścicielka poprosiła ich o opinię na temat możliwości produkcji wysokiej jakości win w Polsce. Winnica L’Opera poprzez umiejętne przetwarzanie winogron uprawianych z najwyższą starannością udowadnia, że ziemie polskie są w stanie zaoferować doznania najwyższej jakości. Wiedza, pasja, żyzna gleba, odpowiedni klimat i połączenie serc włosko-polskich – to tylko niektóre elementy pozwalające stworzyć wina najlepszego gatunku.

Winnica Silensi  - założona w 2015 roku we wsi Wojnarowice w województwie dolnośląskim, przez drugie pokolenie rodziny Stefańskich, przybyłej w 1947 roku z okolic Laon we Francji. Projekt stworzony został z szacunku do wielokulturowej historii regionu oraz z poszukiwania dróg łączących Rodzinę i Przyjaciół w owocach pracy – ku chwale Stwórcy oraz pożytkowi i radości Ludzi. Wiedza zdobywana pod okiem doświadczonych praktyków i wykładowców oraz proces ciągłego doskonalenia, każdego roku daje postęp w drodze od pędu winorośli do napoju bogów. Na przestrzeni ponad jednego hektara uprawiane są odmiany winorośli właściwej: Riesling, Pinot Noir, Pinot Blanc, Sauvignion Blanc, Cabernet Sauvignion i  Gewürztraminer. Obecnie skosztować można z rocznika 2019: Riesling, Pinot Noir różowe, a z rocznika 2020: Riesling, Pinot Noir różowe, Pinot Noir czerwone.

.

Winnica Ślężańska Ramut – pod górą Czarownic zwaną Ślęża, na skraju wsi Świątniki w województwie dolnośląskim, znajduje się Winnica Ślężańska. Rodzinna winnica łącząca kilka pokoleń. Ewa, Wojciech i Kazimierz Ramut założyli ją w 2017 roku i od tego czasu całą rodziną dbają o to, aby winogrona na wino były najlepsze. Otoczeni czereśniowym sadem, uprawiają takie odmiany winorośli jak: Solaris, Riesling, Chardonnay, Gewürztraminer, Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa, Pinot Noir.

Za wszystkimi stoją dwie osoby i ich pasja - Jadzia i Piotr, którzy cztery lata temu kupili pierwszy hektar ziemi... i tak to się wszystko zaczęło. Obecnie winnica obejmuje zarówno uprawę czarnej porzeczki odmiany Gofert, jak i winorośli. Większość nasadzeń stanowi Gewurztraminer, po który gospodarze specjalnie udali się do Alzacji chcąc wydobyć wyjątkowy aromat tej odmiany. Winnica położona jest w niezwykłym i malowniczym miejscu – nieopodal Wrocławia, bezpośrednio na stokach góry Ślęży, w otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

My nie produkujemy wina. My je tworzymy.

Winnica Niewinne Pole – założona przez Paulinę Pytowską, wraz z mężem, rodzicami i siostrą. Na pomysł wpadła mama Pauliny – Anna, która pasjonuje się uprawą winorośli od lat. W 2019 roku we wsi Pławna koło Strzelina, w województwie dolnośląskim została założona winnica o powierzchni 1,3 ha, w której nasadzone są takie odmiany jak: Pinot Noir, Chardonnay, Solaris, Seyval Blanc, Pinot Gris i Cabernet Cortis. Pierwsze wino trafi do butelek jesienią tego roku.

Winnica Celtica  - usytuowana jest w otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego u stóp magicznej góry Ślęży – kolebce plemion celtyckich, które przyniosły w te okolice umiejętność wytwarzania wina już w V w p.n.e. Pierwsze pisemne wzmianki o winiarstwie w tym miejscu pochodzą z bulli papieskich z XII w. Plantacja założona jest na wschodnich stokach Góry Ślęży z południowo-wschodnią ekspozycją. Właściciele Katarzyna i Przemysław Demków od 2010 roku zdobywali doświadczenie i eksperymentowali na kupowanych winogronach oraz na tym co przynieśli dobrzy ludzie. Obecnie posiadają ponad 5300 własnychwinorośli – 8 wiodących szczepów: Gewürztraminer, Solaris, Regent, Merlot, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Riesling, Johanniter i kilka na próbę: Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat Ottonel.

Winnica Michlewicz – Katarzyna Mucha-Michlewicz i Michał Michlewicz mieli marzenie, które udało im się ziścić – własna winnica. Urokliwe miejsce położone we wsi Zawonia, w sercu Wzgórz Trzebnickich w województwie dolnośląskim. Uprawiają takie szczepy jak Chardonnay, Dornfelder, Pinot Noir, Riesling, Souvignier Gris, Zweigelt. Ich wina Pet-Nat Riesling w kategorii wina pet-nat oraz Rose Zweigelt w kategorii wina różowe zdobyły brązowe medale w 2022 roku w konkursie win polskich w Poznaniu.

Winnica Christopher – założona przez Krzysztofa Kozaczuka w najmniejszej gminie na Dolnym Śląsku – Jordanowie Śląskim, na wysokości 160 m n.p.m. na lekko pochylonym zboczu o ekspozycji południowo-zachodniej. Christopher – tak zwracali się do Krzysztofa jego przyjaciele, kiedy kilkanaście lat wcześniej w jednym z krajów bałkańskich uczył się ucztować z winem. Proces fascynacji winem, a następnie winoroślą znalazł swój finał w 2013 roku, sadząc pierwsze winorośla takie jak Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Milot, Seyval Blanc, Bianca, Solaris. Obecnie jest to prawie 600 nasadzeń.

Winnica Jerzmanice Zdrój – W Krainie Wygasłych Wulkanów, w dolinie Kaczawy, we wsi Jerzmanice Zdrój, Michał Kmita posadził w 2014 roku pierwszą winorośl. Głęboko zakorzeniony, bo tu osiedlili się jego pradziadkowie, początkowo zakładał małą hobbistyczną winnice za domem. Szybko przeobraziła się w coś więcej. Jego wina zawierają tylko jeden składnik: SOK Z WINOGRON. Nie stosuje nawozów mineralnych, oprysków. Nie dodaje siarki, nie dokwasza, nie odkwasza i nie dosładza wina. W butelce jest tylko wino, a oferta win już wkrótce.

Winnica Saganum – Saganum to historyczna, łacińska nazwa Żagania w województwie dolnośląskim. Leży w malowniczej Dolinie Bobru, w podżagańskim Bożnowie i historycznie nawiązuje do winnic z tego rejonu. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie, sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy. Winnica została założona w 2017 roku.  W winnicy na powierzchni 2.3 ha zasadzono: Gewürztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier Gris, Hibernal, Pinot Noir, Dornfelder, Rondo i Regent.

Winnica Stary Wielisław – we wsi Stary Wielisław w Kotlinie Kłodzkiej, w 1990 roku, Leszek Gawroński założył 22 arową winnice. Pomysł założenia winnicy zrodził się jeszcze w połowie lat 80. XX wieku, kiedy gospodarz i jego kolega ze studiów z pasją analizowali warunki siedliskowe i klimat Kotliny Kłodzkiej. W 2008 roku rozpoczął budowę winiarni, wino produkuje na użytek własny. Uprawia odmiany: Aurora, Dornfelder, Acolon, Regent, Bianca oraz inne odmiany przywiezione po kilka sztuk ze Słowacji, Czech i Niemiec, które testuje w tym siedlisku.

Winnica Młynowo to rodzinne przedsięwzięcie z plantacją w dolnośląskim Przemkowie. Tato - głowa Rodziny, od zawsze marzył o swojej winnicy. Te kilka lat kiedy mieszkał w Hiszpanii, spędził na zwiedzaniu winnic i pogłębianiu wiedzy w zakresie enologii i procesu winifikacji. Do realizacji swojego marzenia zaprosił swoje dzieci.
Aktualnie winnica ma powierzchnię 1 hektara, na którym rosną następujące szczepy: Cabernet Cantor, Roessler, Souvignier Gris i Johanniter.

Winnica „Maika” powstała w Mielęcinie w 2006 roku. Obecnie ma drugiego właściciela („Maika” to dawna Winnica Angelika). Zajmuje powierzchnię 60 arów. Uprawia się, m. in.: Sangiovese, Uva di troia, Trebbiano, Aglianico, Palieri, Vittoria, Riesling.

Pomimo mroźnych zim, właścicielom udaje się wyprodukować zarówno wino białe jak i czerwone. Sprzedaje się również same winogrona. Winobranie zazwyczaj odbywa się nieco później – zaczyna we wrześniu, ale ostatnie zbiory odbywają się czasem nawet na początku listopada.

Winnica Adoria jest  prowadzona przez jej właściciela, Mike’a Whitney i grupę współpracowników.  Mike urodził się wśród winnic Kalifornii, po czym przeprowadził się ze swoją rodziną do stanu Washington w czasie, gdy winnice tego stanu zaczynały być wyzwaniem dla kalifornijczyków w walce o tytuł najlepszych winnic Ameryki. W 1995 roku zamieszkał w Polsce. Jego przeznaczeniem było połączyć  miłość do wina i wiedzę o nim z idealnymi warunkami południowo-zachodniej Polski. Dlatego stworzył Winnicę Adoria.

Rodzinna winnica w Boleścinie koło Trzebnicy. Niewielka miejscowość wraz z założoną w 2011 roku winnicą, jest nieodłącznym elementem krajobrazu Wzgórz Trzebnickich. Właściciel, Pan Zbigniew cały czas eksperymentuje i sprawdza możliwości jakie daje mu lokalizacja. W winnicy rośnie więc wiele odmian, zarówno tych bardziej sprawdzonych w polskich winnicach, jak i mniej popularnych, m.in. chardonnay,  johanniter, solaris, rondo, regent, siegerrebe, eserszegi füszeres oraz roesler i dornfelder.

Niewielka winnica w Zachowicach niedaleko Wrocławia o powieszchni 1,2 hektara. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2016 roku. 

Niewielka, rodzinna winnica położona w samym sercu Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Pierwsze nasadzenia w Radziądzu odbyły się w 2013 roku. Na 0,5 ha winnicy posadzono takie szczepy jak: Riesling, Johanniter, Solaris, Muscaris, Pinot Noir, Regent, Monarch i Dornfoelder.

Młoda winnica położona z dala od zgiełku miasta, w Ułanowie koło Polkowic, której właścicielem jest Pan Roman Fabjanowski.

Winnica Trzebnicka to niezwykły magiczny zakątek założony wiosną 2020 roku przez Paulę i Korneliusza. Zostały posadzone dwie czerwone odmiany vitis vinifera - Pinot Noir i Zweigelt. Trzy lata później, wiosną 2023 roku, winnica powiększyła się
o białe szczepy winorośli: Chardonnay, Riesling, Solaris, Souvignier Gris.

Winnica powstała na ziemiach o dużych tradycjach wniarskich zapoczątkowanych przez Cystersów. Położona jest w miejscowości Brochocin Trzebnicki, na żyznych, malowniczych
i lessowych terenach Wzgórz Trzebnickich.

Winnica Zakrzewo została założona jako rodzinne przedsięwzięcie w 2016 roku w Kotlinie Żmigrodzkiej (45 km od Wrocławia) na wysokości 101 m n.p.m. Właścicielem winnicy jest Konrad Tarbaj - z wykształcenia inżynier ogrodnictwa, winiarz
z zamiłowania. Wyjątkowy klimat w jakim znajduje się winnica, sprzyja uprawie winorośli, co przekłada się w późniejszych etapach na jakość win. W sąsiedztwie znajdują się Wzgórza Strupińskie, Warzęgowskie i Trzebnickie oraz Dolina Baryczy. Malowniczy region sprzyja turystyce pieszej i rowerowej.

Winnica zajmuje obszar 1,2 ha, a nasadzone odmiany to: Solaris, Bianca, Jutrzenka, Hibernal, Regent, Marechal Foch, Marquette.  

Na słonecznym wzgórzu w Pawlikowicach niedaleko Wieliczki powstała jedna z pierwszych winnic produkująca wina biodynamiczne. Zajmuje obszar 15 hektarów. Jest to wspólne dzieło Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły. Wokół winnicy króluje zieleń, a ciszę przerywa śpiew ptaków. Posadzono tu w 2013 roku 8000 krzewów winorośli ( dziś rośnie ich już 20.000) z odmian Chardonnay, Riesling, Merlot, Cabernet, Muskat, Gruener Veltlinera i Pinot Noir. W sadzie obok winorośli zasadzono stare odmiany jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i czereśni. Rośnie tu też len, rzepak, słonecznik, gryka, koniczyna, gorczyca, zioła. Dało to warunki do powstania zrównoważonego środowiska. Przed szkodnikami i chorobami roślin bronią tu winorośl naturalni obrońcy. Nikt tu z naturą nie walczy...

Początki Winnicy Płochockich sięgają 2006 roku, kiedy to Pani Basia z mężem Marcinem zakupili gospodarstwo rolne na południowym stoku wzgórza w miejscowości Daromin. W tym samym roku rozpoczęły się pierwsze nasadzenia. Aktualnie w Winnicy Płochockich uprawia się ponad 20 szczepów winorośli na około 7 hektarach ziemi. A co roku powstaje z nich kilkanaście rodzajów win, zróżnicowanych w aromatach, charakterze, wytrawności.

Morze. Winnica. Las. Winnica Darłowo to najdalej wysunięta na północ winnica w Polsce. Położona jest w samym Darłowie, w otoczeniu bujnych lasów i pól, w odległości 4 km od morza. Obecnie Winnica Darłowo zajmuje obszar 2 hektarów, jednak właściciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W swoją pracę wkładają dużo wysiłku i jeszcze więcej serca - efektem są trzy rodzaje wina czerwonego oraz cztery wina białego. 7000 sadzonek, które znajdują się w winnicy to odmiany: Cabernet Cortis, Muscaris i Solaris.

Winnica Spotkaniówka została założona w 2006 roku. Jej powierzchnia to owocujące 1,35 ha, a położona jest na wysokości około 320 m n.p.m. Winnica jest przedsięwzięciem rodzinnym, co pozwala na utrzymanie wyjątkowych standardów podczas tworzenia wina. W winnicy uprawianych jest 7 odmian winorośli. Są to: Bianca, Seyval Blanc, Hibernal i Souvgnier Gris na wina białe, oraz Rondo, Regent oraz Cabernet Cortis na wina czerwone. Taka ilość odmian pozwala na tworzenie różnych wariacji win, w tym wina flagowego Cuvee Polomia będące kupażem win czerwonych.

Winnica leży we wsi Łaz, nieopodal Zielonej Góry, która jest tradycyjnym obszarem uprawy winorośli. Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami ze starych odmian winorośli, uprawianych tutaj co najmiej od XVI wieku - Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Tauberschwarz. Winnica nie stroni też od nowszych szczepów, takich jak: Devin, Zweigelt, Dornfelder, Alibernet. Zaletą winnicy jest to, że uprawia wyłącznie szlachetną winorośl - vitis viniferę.

Winnica leży na terenach Ziemi Brzeskiej przy miejscowości Krzyżowice na Opolszczyźnie w sąsiedztwie rzek: Odry oraz Nysy Kłodzkiej. Wyjątkowy mikroklimat oraz podłoże gliniasto – piaszczyste, w jednym z najcieplejszych rejonów Polski pozwalają tworzyć niepowtarzalne wina. Produkcja opiera się na zmniejszeniu śladu węglowego, odbudowie profilu glebowego oraz równowagi biologicznej na winnicy. Wiodące szczepy winorośli to Solaris i Johanniter, a także Pinot Noir oraz Cabernet Cortis.

Aranżacje pomieszczeń inspirowane najlepszymi trunkami – winami musującymi, białymi oraz czerwonymi.
Pokaż na mapie