Hotel Willa Odkrywców

Enoturystyka


Wbrew obiegowej opinii, Polska jest krajem, który posiada wielowiekowe tradycje winiarskie.
Po nastaniu chrześcijaństwa wino w Polsce stało się trunkiem niezbędnym dla celów liturgicznych…
a sprowadzanie go z południa Europy stanowiło duży problem. Taka sytuacja sprawiła, że zaczęto zakładać pierwsze winnice, a za prekursorów winoogrodnictwa w naszym kraju uważa się Benedyktynów i Cystersów. Ciekawie wygląd historia winiarstwa rozwijającego się w okolicach Zielonej Góry, gdzie w roku 1150, osiedlili się na tych terenach osadnicy z Flandrii. Pierwsze udokumentowane wzmianki o zielonogórskich winnicach pochodzą już z 1314 r.


Polskie winiarstwo rozwijało się skokowo – pierwszy duży skok przypadł na czas XIV wieku, w którym winiarstwo nie było już tak zależne od potrzeb liturgicznych, a winnice zakładali lub dzierżawili mieszczanie. Wino stało się dobrem handlowym – towarem wymiennym czy środkiem płatniczym.


Dobre czasy Polskiego winiarstwa trwały do XVII wieku,  gdzie warunki klimatyczne pogorszyły się znacznie (nastała mała epoka lodowcowa), mając bezpośredni wpływ na stan winorośli. Później było już tylko gorzej – w XIX wieku plaga filoksery dziesiątkująca winnice w całej Europie, czy zawirowania związane z I i II Wojną Światową sprawiły, że o winnicach na jakiś czas zapomniano.
W latach 80-tych XX wieku Polskie winiarstwo zaczyna odradzać się na nowo, a ostatnie dziesięciolecie to istna eksplozja winnic. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że w Polsce znajduje się około 300 winnic.


Polskie winiarstwo od kilku lat przestało mieć formę szalonej zabawy kilkudziesięciu pasjonatów nakręconych na wino. Winnice są coraz bardziej profesjonalne przez co jakość produkowanych przez nie win absolutnie nie odstaje od tych Niemieckich czy Austriackich.


Z racji tak ciekawej historii tego trunku – my hotelarze z Willi Odkrywców - czujemy potrzebę szerzenia wiedzy właśnie o winie. Zależy Nam aby wino było „wszędobylskie” przez co winnym klimatem wypełniliśmy każdy zakamarek Naszego hotelu – począwszy od nazw pokoi odnoszących się do szczepów winorośli, poprzez kolorystykę nawiązującą do określonych win, po liczne drobne szczególiki głęboko osadzone w winiarskim świecie. Staramy się krzewić kulturę wina na wszelkie możliwe sposoby lecz bez patosu i sztucznego napompowania. Głęboko wierzymy, że luźne podejście do tego tematu spowoduje, że wino zyska niejednego zwolennika.


Od momentu przekroczenia progów Willi Odkrywców cały winiarski Świat stoi przed Tobą otworem… Naszą pasją do odkrywania nowych smaków i aromatów pragniemy zarazić każdego z Gości.
Od początku powstania hotelu, gorąco namawiamy do spróbowania tego co regionalne – dobrze Nam znane, sprawdzone i po sąsiedzku. Jesteśmy dumni, że jednym miejscu udało Nam się zebrać prawie wszystkich dolnośląskich winiarzy mogących sprzedawać swoje wina… przez co wspaniałą enoturystyczną podróż możesz odbyć nie opuszczając progów Hotelu Willa Odkrywców.
I to jest chyba w tym wszystkich najpiękniejsze… stanowi wartość dodaną, że praktycznie nie wychodząc z Hotelu, możesz dowiedzieć się i zdegustować to co nietuzinkowi i bardzo kompetentni winiarze zakorkowali w szkle pojemności 0,75l.

Warto nadmienić, że doskonałym uzupełnieniem wiedzy praktycznej jest teoria. Od lat świetnym kompanem do lampki wina była i jest dobra lektura. Zanurzając się w (w)inny Świat Hotelu Willa Odkrywców warto zajrzeć do Naszej przepastnej biblioteczki, w której znajdziecie dzieła związane wyłączenie z tematyką winiarską. Począwszy od prostych poradników (Wine Folly), przez przyjemnie napisane książki od Panów Marków - Konrada i Bieńczyka - po przepastne encyklopedie skupiające się na poszczególnych rodzajach win, szczepach czy regionach winiarskich.
Prasę winiarską dostępną w Polsce też mamy!


​​​​​​​Tym bardziej gorąco zachęcamy do „odkrywania” tego wspaniałego winiarskiego świata…

Aranżacje pomieszczeń inspirowane najlepszymi trunkami – winami musującymi, białymi oraz czerwonymi.
Pokaż na mapie