11.7oC 1023 hPa 98 %

Enoturystyka - Odkryj z nami niesamowity świat win

Wino znane było w Polsce już za pierwszych Piastów, jednak aż do XVII wieku pojawiało się wyłącznie na zamożnych stołach i to przy wyjątkowych okazjach. Dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęły zmieniać się na szerszą skalę obyczaje związane z pijaniem wina i używaniem go w kuchni. Coraz bardziej oddziałujące na nasz kraj wpływy francuskie doprowadziły do zmian w upodobaniach i sposobach codziennego życia – również zachowaniach przy stole. Wino było jednak trunkiem drogim i mniej popularnym niż rodzime miody, wódki i piwo.

Smaki kulinarne...

Smaki kulinarne...

Mamy tę sposobność żyć w czasach, gdy zaczęły się intensywnie zmieniać nasze wielowiekowe przyzwyczajenia w zakresie smaków kulinarnych, a także picia trunków. Trudno nie zauważyć, a mówią o tym statystyki, że właśnie dokonuje się u nas jakościowa zmiana i wino zaczyna być w znacznym już stopniu akceptowane i pożądane na naszych stołach.

Czasy, a wino

Czasy, a wino

Można więc mówić o tym, że zmienia się nasza kultura picia trunków i z kultury picia trunków twardych, zaczynamy przechodzić do kultury picia napojów bardziej szlachetnych. Zaczynamy zwracać uwagę na kolor wina, jego smak, nutę zapachową.

Kultura picia wina

W związku z powyższym, istnieje potrzeba szerzenia kultury wina w szerokim tego słowa znaczeniu. Właśnie z niej zrodziła się enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Enoturystyka polega na szerzeniu wiedzy o trunku za pomocą doświadczenia – odwiedzania miejsc, w których zaczyna się jego życie, a więc plantacji winorośli i przestrzeni, w których wino jest produkowane.

Potrzebna staje się wiedzą o winie i miejscach, w których ta wiedza będzie rozpowszechniana. Istnieją już od wielu lat opiniotwórcze instytucje, które rozpowszechniają kulturę wina w Polsce. Jednakże najlepiej służą temu celowi wina z wielu już powstałych polskich winnic, które cieszą się coraz większym uznaniem. Opinie na ich temat są jeszcze bardzo zróżnicowane, ale coraz częściej wina te oceniane są jako ciekawe, nierzadko dobre, a nawet bardzo dobre. Trafiają one do polskich winotek i restauracji. Niejednokrotnie zdobywają medale na konkursach winiarskich.

Upowszechniane są także poza granicami Polski. Doświadczenia niemałej już społeczności miłośników wina w Polsce dowodzą, że najlepszym sposobem na przybliżenie kultury wina szerokim rzeszom jego potencjalnych odbiorców są działania polegające na organizowaniu pobytu w miejscach, w których wino powstaje, a więc w samych winnicach. Enoturystyka pozwala poznać trunek od podszewki – zaczynając od owoców, przez pozyskiwanie wina, aż po proces jego dojrzewania. Inną formą zgłębiania tajników wina, bardziej lekką, jest zabawa z winem, możliwa poprzez degustacje, warsztaty, spotkania z sommelierem – właśnie w takim miejscu, jak Hotel Willa Odkrywców. Krzewienie kultury wina poprzez wszelkie możliwe sposoby jest niezwykle cenne, bo przecież wino to nie tylko trunek, ale kultura, sztuka, zabawa! Właśnie dlatego tak istotnym elementem naszej działalności stała się enoturystyka.

Dolnośląskie winnice

Dolnośląskie winnice

Przedstawiamy Państwu nasz autorski pomysł na promowanie województwa dolnośląskiego poprzez propagowanie kultury wina, a zwłaszcza dolnośląskich winnic, który zawarty jest w naszym projekcie pod nazwą: "Galeria Winnic Dolnośląskich" w ramach działalności Hotelu "Willa Odkrywców". Tym samym Hotel Willa Odkrywców wpisuje się na polską mapę enoturystyki.

Materiały winiarskie

Materiały winiarskie

Dodatkową atrakcją w trakcie wyjazdów enoturystycznych będzie ekspozycja korkociągów - zarówno współczesnych, jak i starodawnych, a także innych akcesoriów winiarskich. Należy również wspomnieć o możliwości udostępnienia Gościom gromadzonej latami biblioteki, zawierającej nie tylko wydawnictwa książkowe, ale również archiwalne i bieżące roczniki prasy winiarskiej.

Winnice z Dolnego Śląska
hotelsystems.pl